بنر گانودرما شمال گانودرما شمال گانودرما

دسته بندی محصلات گانودرما

قارچ گانودرما چیست؟

قارچ گانودرما (رِی‌شی یا جان‌افزا) نوعی قارچ است که در مناطق گرم و مرطوب آسیا می‌روید. این قارچ هزاران سال است که عضو ثابت طب شرقی است.

با اینکه بیشتر افراد این قارچ را به‌شکل تازه مصرف می‌کنند، ولی مصرف اَشکال دیگر آن به شکل پودر یا عصاره‌ٔ محتوی مولکول‌های خاص نیز رایج است. این قارچ ۴۰۰ جزء زیست‌فعال دارد که خواصش از آنها نشئت می‌گیرد. تأثیر مصرف اَشکال مختلف قارچ گانودرما در مطالعات مختلف انسانی و جانوری مورد بررسی قرار گرفته است. برخی از خواص این قارچ در این مطالعات مشخص شده‌اند و برای اثبات قطعی برخی دیگر از خواص آن به مطالعات بیشتری نیاز است.

گانودرما قارچی تلخ مزه است که تحقیقات انجام شده روی اثرات آن کامل نیست و روش اجرای آنها نیز از کیفیت مناسبی برخوردار نیست، درنتیجه اطلاعات کاملی درباره استفاده درمانی آنها وجود ندارد. تا به امروز اطلاعات علمی کافی برای تعیین دوز ایمن و بی‌ضرر این قارچ به دست نیامده است. باید در نظر داشت که مصرف گیاهان دارویی می تواند با عوارض جانبی متنوعی همراه باشد، بنابراین پیشنهاد می‌شود که حتماً قبل از مصرف هر نوع داروی گیاهی از جمله گانودرما با پزشک خود مشورت کنید و در صورت نیاز به صورت دوره‌ای از نظر ایجاد عوارض دارو بررسی شوید.

پس برای استفاده از داروهای گیاهی باید بدانیم که آنها نیز به تأیید متخصصان نیاز دارند، محدودیت مصرف دارند و با وجود داشتن اثرات درمانی مؤثر، می‌توانند اثرات مخرب و سمی نیز همراه با ایجاد عوارض جبران ناپذیر داشته باشند. درنتیجه مصرف خودسرانه داروهای گیاهی توصیه نمی‌شود و باید پیش از استفاده از هر داروی گیاهی از پزشک خود در مورد اثر بخشی و تداخلات دارویی آن سوال کنید.

مقاله های گانودرما